Ramazan Modu

Bu mod yüklüyken yeni dünya oluşturduğunuzda oyuna akşam başlayacaksınız.
Akşam başlamanın verdiği zorluktan dolayı elinize bazı temel eşyalar gelecek. (Tahta Kılıç, Kazma, Balta, Toprak Bloklar, Meşale, Su ve Hurma)
Geceyi geçirecek bir yer bulup sahur vaktine kadar yiyecek bir şeyler bulmalısın. Eğer çok fazla yiyecek bulamazsan elindeki hurmaları yiyebilirsin. (Bir tane hurmayı daha sonra hurma saplingi yapmak için saklamanı öneririm.)
Sağ alt köşede saat göstergesini ve susuzluk barını görebilirsin.
Sabah ezanı saat 05:00’da okunacak, akşam ezanı ise 20:00’da okunacak.
Oruçlu olduğun süre boyunca yemek yemek ve su içmek yasak. Eğer yersen kafana yıldırım düşecek.
Oruçluyken susayacaksın ve susuzluk barın azalacak. Sıfıra indiğinde yavaşlık efekti alacaksın. Bir şişe su içerek susuzluk barını tekrar yükseltebilirsin. (Bazı günler çok susamayabilirsin ama bazı günler aşırı susayabilirsin bu yüzden sahurda mutlaka su içmeye çalış.)
Açlık barın ise öldüğünde yenilenmeyecek. Böylece oruç tutma mekaniği öldüğünde de devam etmiş olacak. (2 veya daha altı bir açlık barı ile ölürsen 2 açlık barı ile başlayacaksın. Küsüratlı ve tek sayılı açlık barları 2-4-6-8 ve 10 gibi çift sayılı barlara yuvarlanacak. Örneğin: 3.5 açlık barı ile ölürsen 4’e yuvarlanacak. 7 açlık barı ile ölürsen 8’e yuvarlanacak.
Ova biyomunda nadiren bulabileceğiniz ekmek şeklinde fırınlar var. Bu fırınları bulursanız şanslısınız çünkü bahçesinde ekebileceğiniz bir tarla, büyütebileceğiniz hurma saksıları var. İçinde ise kullanabileceğiniz bir taş fırın ve büyülü bir ramazan pidesi satan fırıncı var.
Kendi hurma ağaçlarınızı yetiştirmek için önce büyük bir saksı yapmalısınız.
Bu büyük saksının içine önce bir toprak yerleştirip daha sonra üstüne hurma fidanını koymalısınız. Bir kova su ile de bu ağacı sulamalısınız. Tüm bunları yaptıktan sonra meyve vermiş bir hurma ağacınız olacak. Hurmaları toplamak için makasla sağ tıklayıp onları kesmelisiniz. (Tek seferde 4 tane hurma alırsınız ve bazen hurma fidanı düşebilir.)
Kendi taş fırınınızı yapmak için tuğlaya ihtiyacınız var. Bu fırını yapıp içinde ramazan pidesi pişirebilirsiniz. Önce ramazan pidesinin hamurunu yapmalısınız. Sonra da onu fırına koyup çakmakla ateşe vermelisiniz. Saniyeler sonra pideniz hazır olacak.
İsterseniz ramazan davulculuğu da yapabilirsiniz. Nota bloğu ve tahtaları kullanarak bir davul yapabilirsiniz ardından da bir çubuk ve bir deriyi birleştirip tokmak yapabilirsiniz. Sol elinize davulu sağ elinize ise tokmağı alın ve sağ tıklayın. Davul çalmaya başlayacaktır. Dikkatli olun! Eğer tam sahur saatine doğru (saat 3:30 ile 4:00 arasında) davulu çalmazsanız insanları uykusundan uyandırdığınız ve rahatsız ettiğiniz için xp kaybedeceksiniz. Tam doğru zamanda çalarsanız %50 şans ile bereketli elmas kazanacaksınız.
İsterseniz iftar vaktinde ramazan topu da patlatabilirsiniz. Ramazan topunun yapılışı biraz zor. Yaptıktan sonra onu bir yere yerleştirin ve patlatmak için elinize çakmak alın ve sağ tıklayın. (Patlaması için envanterinizde ateş topu olmalı.) Tam iftar saatinde (20:00) patlatırsanız bereketli elmas kazanacaksınız. Bazen de hurma ağacı kazanabilirsiniz.
Bereketli elmaslar modumuzun değerli taşıdır. Elmas ile Netherite arasında bir güce sahiptir. Elmaslar gibi nadiren madende bulunabilir ve ayrıca davul çalarak, top patlatarak kazanılabilir.
Bereketli elmaslardan bereketli zırh ve bereketli eşyalar yapılır. Bunların dayanıklılık,büyülenebilme,hasar gibi değerleri elmasın biraz daha üstündedir.
Bereketli zırh üstünüzdeyken açlık barınız 3’ün altına indiğinde hızlı koşma özelliğinizi kaybetmezsiniz. Ayrıca susuzluk barı tükendiğinde gelen yavaşlık efekti de bu zırh üzerinizdeyken size etki etmez.
Bereketli Elmas Kılıç ise 10 vuruştan 1 tanesinde düşmanınızı birkaç saniyeliğine yakar.
Bereketli Elmas Kazma ile zümrüt, nether kuvartz, elmas, kömür ve bereketli elmas cevherlerini kırdığınızda %10 şans ile iki tane droplayabilir.
Bereketli Elmas Balta ile Meşe Ağacı ve Huş Ağacı kırarken %2 şans ile arı yuvalarından kalan bal petekleri düşebilir.
Hurma, su ve pide ile bir ramazan paketi yapabilirsiniz ve köylülere dağıtıp xp kazanabilirsiniz. Paketi yere koyup kırarsanız içindekileri yiyecekleri düşürür.

Sürüm: 1.16.5

Kurulum: bilgisayarınızın başlat kısmına %appdata% yazıp “.minecraft” klasörüne giriniz ve buraya “mods” klasörü oluşturunuz. İçine indirdiğiniz .jar dosyasını atınız.

öncelikle 1.16.5 Forge kurunuz.

Write comment

  • (will not be published)